Evcil hayvan seçiminde akvaryum canlıları dışında kediler, köpekler ve kuşlar en popülerleridir. Bu hayvanlardan hemen sonra gelen tavşanlar ise genellikle sevimli olmaları nedeniyle tercih edilirler. Evcil hayvan beslemek için yapılması gereken ilk şey, onlara iyi bir bakım sağlamak olsa da onların davranışlarını gözlemleyip onları anlamak da çok önemlidir. Kedi ve köpekler insanlara daha yakın canlılar olarak bilindiğinden onların hareketlerinden ne istediklerini ve davranışlarının ne ifade ettiğini rahatça anlayabiliriz. Fakat tavşanlar, diğer evcil dostlarımızdan farklı olarak hareketlerinin okunması daha zor varlıklardır. Tavşanınızla daha iyi bir ilişki kurabilmek için onun size ne anlatmak istediğini ve vücut dilini bilmeniz elzemdir.


Tavşanlar Hangi Davranışlarda Bulunurlar?Tavşanlar, doğada av konumunda olduklarından sürekli savunma halinde, ürkek canlılardır. Bu nedenle kaçıp saklanma eğiliminde olan tavşanların hareketlerini gözlemlemek zordur. Bu tatlı hayvanlar, size yeterince güvenip yaşadıkları ortama alışınca sizinle daha çok vakit geçirecek ve birbirinden farklı hareketleriyle ilginizi çekecektir.Tavşanlar Hangi Davranışlarda Bulunurlar?Tavşanlar, doğada av konumunda olduklarından sürekli savunma halinde, ürkek canlılardır. Bu nedenle kaçıp saklanma eğiliminde olan tavşanların hareketlerini gözlemlemek zordur. Bu tatlı hayvanlar, size yeterince güvenip yaşadıkları ortama alışınca sizinle daha çok vakit geçirecek ve birbirinden farklı hareketleriyle ilginizi çekecektir.Tavşan Davranışları ve Anlamları Nelerdir?


Evcil hayvan seçiminde akvaryum canlıları dışında kediler, köpekler ve kuşlar en popülerleridir. Bu hayvanlardan hemen sonra gelen tavşanlar ise genellikle sevimli olmaları nedeniyle tercih edilirler. Evcil hayvan beslemek için yapılması gereken ilk şey, onlara iyi bir bakım sağlamak olsa da onların davranışlarını gözlemleyip onları anlamak da çok önemlidir. Kedi ve köpekler insanlara daha yakın canlılar olarak bilindiğinden onların hareketlerinden ne istediklerini ve davranışlarının ne ifade ettiğini rahatça anlayabiliriz. Fakat tavşanlar, diğer evcil dostlarımızdan farklı olarak hareketlerinin okunması daha zor varlıklardır. Tavşanınızla daha iyi bir ilişki kurabilmek için onun size ne anlatmak istediğini ve vücut dilini bilmeniz elzemdir.Tavşanlar Hangi Davranışlarda Bulunurlar?


Tavşanlar, doğada av konumunda olduklarından sürekli savunma halinde, ürkek canlılardır. Bu nedenle kaçıp saklanma eğiliminde olan tavşanların hareketlerini gözlemlemek zordur. Bu tatlı hayvanlar, size yeterince güvenip yaşadıkları ortama alışınca sizinle daha çok vakit geçirecek ve birbirinden farklı hareketleriyle ilginizi çekecektir.
 • Zıplamak: Tavşanlar sık sık zıplıyorsa bu mutlu olduklarına işaret eder. Zıplama davranışını sağa sola ya da daha kontrolsüz yapıyorsa keyfi çok yerindedir ve sizi oyuna davet ediyor demektir.
 • Kafasını Sallamak: Tavşanınız kafasını sağa sola sallamaya başlarsa size keyfinin yerinde olduğunu göstermek istiyordur.
 • Ayaklarını Uzatarak Yatmak: Bu diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi tavşanlarda da huzurlu olduğunun bir göstergesidir. Eğer bir tavşan tehlikede hissederse her an kaçabileceği biçimde bacaklarını gövdesine yakın tutar. Güven içindeyse ayaklarını uzatır.
 • Sırtüstü Yatmak: Tavşanlar ürkek hayvanlar oldukları için sırt üstü yatmak onları tüm tehlikelere açık hale getireceğinden bu davranışı çok nadir yaparlar. Bir tavşan karnı açık olacak şekilde sırtının üstüne yatıyorsa hiçbir tehlike sezmiyor ve size çok güveniyor demektir.
Tavşan Davranışları ve Anlamları Nelerdir?Evcil hayvan seçiminde akvaryum canlıları dışında kediler, köpekler ve kuşlar en popülerleridir. Bu hayvanlardan hemen sonra gelen tavşanlar ise genellikle sevimli olmaları nedeniyle tercih edilirler. Evcil hayvan beslemek için yapılması gereken ilk şey, onlara iyi bir bakım sağlamak olsa da onların davranışlarını gözlemleyip onları anlamak da çok önemlidir. Kedi ve köpekler insanlara daha yakın canlılar olarak bilindiğinden onların hareketlerinden ne istediklerini ve davranışlarının ne ifade ettiğini rahatça anlayabiliriz. Fakat tavşanlar, diğer evcil dostlarımızdan farklı olarak hareketlerinin okunması daha zor varlıklardır. Tavşanınızla daha iyi bir ilişki kurabilmek için onun size ne anlatmak istediğini ve vücut dilini bilmeniz elzemdir.


Tavşanlar Hangi Davranışlarda Bulunurlar?

Tavşanlar, doğada av konumunda olduklarından sürekli savunma halinde, ürkek canlılardır. Bu nedenle kaçıp saklanma eğiliminde olan tavşanların hareketlerini gözlemlemek zordur. Bu tatlı hayvanlar, size yeterince güvenip yaşadıkları ortama alışınca sizinle daha çok vakit geçirecek ve birbirinden farklı hareketleriyle ilginizi çekecektir. • Zıplamak: Tavşanlar sık sık zıplıyorsa bu mutlu olduklarına işaret eder. Zıplama davranışını sağa sola ya da daha kontrolsüz yapıyorsa keyfi çok yerindedir ve sizi oyuna davet ediyor demektir.
 • Kafasını Sallamak: Tavşanınız kafasını sağa sola sallamaya başlarsa size keyfinin yerinde olduğunu göstermek istiyordur.
 • Ayaklarını Uzatarak Yatmak: Bu diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi tavşanlarda da huzurlu olduğunun bir göstergesidir. Eğer bir tavşan tehlikede hissederse her an kaçabileceği biçimde bacaklarını gövdesine yakın tutar. Güven içindeyse ayaklarını uzatır.
 • Sırtüstü Yatmak: Tavşanlar ürkek hayvanlar oldukları için sırt üstü yatmak onları tüm tehlikelere açık hale getireceğinden bu davranışı çok nadir yaparlar. Bir tavşan karnı açık olacak şekilde sırtının üstüne yatıyorsa hiçbir tehlike sezmiyor ve size çok güveniyor demektir.
 • Boyun ve Kafa Sürtme: Tavşanlar, baş bölgelerindeki salgı bezleri sayesinde etrafa kokularını bırakabilirler. Bu bir yer işaretleme ve bölge belirleme davranışıdır. Başını ya da boynunu sürtmek koku bıraktığı nesne ve bölgeyi sahiplendikleri anlamına gelir. Tavşan, koku bırakarak diğer tavşanlara oranın onun olduğu mesajını da verir.
 • İdrar Püskürtmek: Bu davranış çiftleşme dönemlerinde sıklıkla görülür. Karşı cins için koku bırakarak diğer tavşanları çiftleşmeye davet eder.
 • Arka Ayaklarını Yere Vurmak: Tavşanlar, tehlike altında hissediyor ama tehlikeli sadece duyuyor, görmüyorlarsa arka ayaklarını yere vurarak avcıyı korkutmak ve diğer tavşanlara işaret göndermek isterler. • Kulaklarını Dikmek: Eğer tavşanınız aniden kulaklarını dikip bir noktaya odaklandıysa tehlikeli bir durum sesmiş ya da bir ses duymuştur.
 • Hırıldamak: Tavşanınız içten gelen hırlamaya benzer bir ses çıkarıyorsa mutsuz demektir. Hırıldamak aynı zamanda kendini tehlikede hissettiğinin de göstergesidir.
 • Yalamak: Diğer evcil hayvanlarla benzer biçimde tavşanlarda yalama hareketi sevgi göstergesidir. Ama bu davranış gereğinden fazla yapılıyorsa mineral eksikliğine işaret ediyor olabilir.
 • Kafasını Eğme: Size kafalarını eğdikleri zaman teslim olduklarını anlarsınız. Kafa eğme davranışını siz onu okşadığınız zaman yapar. Bu ona dokunmanız için size izin verdiği anlamına gelir.
 • Burun ile Dokunma: Sizinle iletişime geçmek ve ilgi istediklerinde size burunlarıyla hafifçe dokunurlar.
 • Diş Gıcırdatmak: Bu davranış mutluluk göstergesi olabildiği gibi tavşanın ağrısı olduğu anlamına da gelebilir. Sevilirken diş gıcırdatıyorsa bu olumlu bir durumdur ama bu hareketi sık sık yapıyorsa herhangi bir yeri ağrıyor olabilir.
 • Dar Alanlara Girme: Hamile tavşanlar, doğumları yaklaştığı zaman tünel kazıp içine girerler. Eğer evcil tavşanınız kendine saklanacak dar bir alan arıyorsa bu hamile olduğunun bir işareti olabilir.
 • Dışkı Bırakmak: Tavşanlar yollarını tekrar bulabilmek için yürürken dışkı bırakabilirler.
 • Bağırmak: Gürültücü hayvanlar değildirler. Eğer bir tavşan tiz bir sesle yüksek perdeden bağırıyorsa ya ölmek üzere ya da canı çok acımış demektir.