Çocuklarda birçok sebep çarpık dişlere neden olabiliyor. Bunların başında genetik nedenler geliyor. Anneden büyük diş babadan küçük çene, üst çenenin geride olması veya alt çenenin çok ileride konumlanması gibi genetik faktörler çocukların çarpık dişli olmasına neden oluyor.


Diğer bir neden ise sonradan kazanılmış nedenler oluyor. Ağızdan nefes alma, parmak emme alışkanlığı, süt dişlerin erken çekimi, çeneye darbe gelmesi, lezyonlu dişler, çürükler gibi birçok neden dişlerin çarpık çıkmasına neden oluyor.


7 yaşında tedaviye başlanmalı


Ortodonti Uzmanı Dr. Cihan Çapan, "Ortodontik tedaviler 7-12 yaş arasında genellikle takıp çıkartılabilir damaklıklarla uygulanır. Bazı durumlarda yanlış yutkunmayı düzelten apareyler gibi sabit apareyler de dişlere yapıştırılabilir. 12 yaş sonrasında ise klasik hepimizin bildiği diş telleri takılmaya başlanır. Bunlar takıp çıkartılır değil dişlere yapıştırma metodu ile uygulanır. Bu diş tellerinin metal ve şeffaf (porselen) tipleri, dişlerin iç yüzeyine takılan tipleri bulunmaktadır. Bunun yanında günümüzde gittikçe yaygınlaşan telsiz ortodontik tedaviler de vardır. Bunlar bir seri şeffaf plaklar vasıtasıyla dişlerimizi düzeltir. Ortodontik tedavilerdeki temel prensip dişe bir kuvvet gelir ve bunun biraz aşırı olmaması esastır" dedi.